HK Bardejov má za sebou premiérovú sezónu na hokejovej mape. Klub bol založený krátko pred začiatkom sezóny a tvorili ho hráči prevažne z Bardejova. Ako uviedol prezident Goriščák, niektorí hráči hokej nehrali aj viac ako osem rokov. „Po niekoľkých dobrých výkonoch, a tu by som spomenul najlepší zápas sezóny, keď sme doma zdolali silný tím Humenné 4:3, doliahla na hráčov únava a tréningový deficit, čo sa prejavilo naplno. Aj v závere sezóny sa ukázalo, že kvalita druhej ligy išla hore,“ prezradil prezident HK.

Nový klub má moderné, transparentné manažovanie a vysoké ciele. V novej sezóne mužstvo povedie skúsený lodivod, Ján Vodila, asistentom bude Ján Majdek. Pri družstve juniorov a dorastencov to bude naopak, hlavným koučom budem J. Majdek. V Bardejove tak prvýkrát bude pôsobiť aj juniorský tím.

Vízie a ciele

Cieľom HK Bardejov je umiestniť sa po základnej časti na mieste zaručujúcom play-off. S juniorským tímom postúpiť do extraligy, zvyšovať úroveň služieb a komfortu pre fanúšikov a zlepšiť spoluprácu na úrovni klub – fanúšik. Ďalšími cieľmi je získať sponzorov profesionálnou Breisky jul2017.jpga transparentnom prácou. „Našim cieľom je pokorne, svedomito a tvrdo pracovať, postupne vychovať talentovanú mládež a stať sa stabilným silným klubom v 2. lige. Chceme hokej vrátiť Bardejovčanom, teda našou hlavnou filozofiou je z HK Bardejov vytvoriť klub, ktorý dá príležitosť hlavne odchovancov bardejovského hokeja. Chceme vychovávať talentovanú hokejovú mládež,“ pokračuje P. Goriščák.

„Keď vidím deti, ktoré vodia rodičia na tréningy od troch rokov, zdá sa mi nefér, aby končili už v doraste. Ak sa im nepodarí uspieť vo vyššej lige, zaslúžia si raz hrať za svoj klub a reprezentovať mesto, v ktorom vyrástli. Pre naplnenie našich ambícii potrebujeme vychovať nové talenty, preto úzko spolupracujeme s vedením hokejovej mládeže v Bardejove a spolu tvoríme celok,“ dodal prezident HK.

Sponzorov nebolo veľa

Viceprezident klubu Jozef Talár na začiatok poďakoval všetkým sponzorom, ktorí klubu pomohli v samotných začiatkoch a neodvrátili sa chrbtom. „Sponzorov nebolo veľa a preto im patrí veľká vďaka, lebo bez ich pomoci by sme ani nezačali fungovať a naši hráči by nevykorčuľovali na ľadovú plochu. Poďakovanie patrí aj mestu Bardejov, nie len funkcionárom mesta, ale aj samotným fanúšikom hokeja, ktorí chodili na naše zápasy a povzbudzovali nás aj vtedy, keď sa nám veľmi nedarilo,“ prezradil Talár.

Klub je podľa viceprezidenta financovaný iba zo sponzorských príspevkov, ktoré slúžili hlavne k nákupu výstroje, hokejok a na úhradu cestovných nákladov.

„Môžem skonštatovať, že hokejovú sezónu 2016/2017 sme po finančnej stránke uzatvorili bez dlhov, klub nemá žiadne nesplatené záväzky a budeme robiť všetko preto, aby tomu tak bolo aj v nadchádzajúcej sezóne. Ako som už spomínal, sponzorov, ktorí sú ochotní pomôcť bardejovskému hokeju nie je veľa a preto hľadáme nových sponzorov, ktorých oslovujeme s našou ponukou o spoluprácu, od niektorých máme aj prísľub k takejto spolupráci. Uvedomujeme si, v akom meste žijeme, aká je u nás finančná situácia a aj to, že okrem nášho hokejového klubu, sú tu aj ďalšie kluby, ktoré pre svoju činnosť potrebujú finančnú pomoc sponzorov,“ dodal Talár. Na záver uviedol, že v novej sezóne bude cena vstupného 1,50, pričom zápasy juniorského družstva budú bezplatné.

V skupine aj poľský Sanok

Generálny manažér klubu Vladimír Ducár sa vyjadril k modelu v druhej hokejovej lige i k samotnému kádru. Súťaž bude mať 19 účastníkov, desať na západe a deväť na východe. Maďarský klub Budapešť bude pôsobiť v skupine Západ a v skupine Východ bude nováčikom celok Sanok.

„Po skúsenostiach z minulej sezóny sme sa rozhodli posilniť káder v prvom rade kvalitným trénerom. Hráčsku základňu budú tvoriť prevažne hráči z Bardejova, no mužstvo bude doplnené aj hráčmi z iných miest. Túto sezónu chceme divákom ukázať lepší, kvalitnejší a atraktívnejší hokej,“ informoval Ducár. Novinkou je aj to, že všetci hráči budú mať na dresoch mená, rovnaké nohavice a rovnaké prilby.

Aby hokej v Bardejove išiel hore

Tréner Ján Vodila na tlačovej konferencii uviedol: „Bardejovské prostredie poznám veľmi dobre, pôsobil som tu už pred dvoma rokmi, kde sa nám darilo dobre, aj keď to bol iný klub. Chcel by som, aby bardejovský hokej išiel znova na výslnie. Príprava začala prvého mája. Mali sme veľa juniorov, no boli aj starší hráči, ktorí sa tréningov zúčastňovali. Aj keď chodia do práce, pristupovali k tomu zodpovedne. Príprava trvala osem týždňom, mali sme týždenne tri tréningy. Chlapci robili všetko pre to, aby sme boli v zime pripravení. Po trojtýždňovej prestávke trénujeme už druhý týždeň, piateho alebo desiateho augusta by sme už chceli ísť na ľad. Spravím všetko pre to, aby hokej v Bardejove išiel hore a aby ľudia mali z hokeja radosť.

Výborná spolupráca medzi mládežou a seniormi

Tomáš Ivan, šéftréner mládeže, povedal: „Som veľmi rád, že vznikla dobrá a úzka spolupráca so seniormi. Kvitujem, že začínajú pracovať aj s juniorskou kategóriou. Zo športovo-technickej stránky, ak zoberiem minulú sezónu, tak to bolo pre nás veľmi hektické a náročné. Nemali sme zabezpečené financovanie. Na 80% nás potiahol zväz, za čo som vďačný, že zväz vytvára podmienky. Pilotný projekt bola kategória kadeti, čo je premostenie medzi žiakmi a dorastencami. bola to nová skúsenosť, finančne náročná, lebo nás stála okolo 15 tisíc eur.“

„Čo sa týka ľadu, v ústrety nám vychádzal klub HK Bardejov. Bolo to na vynikajúcej úrovni a dúfam, že to tak bude aj naďalej. Zápasy začínajú začiatkom septembra, verím, že tento rok vykorčuľujeme na ľad už skôr. Vrátia sa k nám aj staronoví tréneri, dorast bude mať na starosti J. Majdek. Rozšírime aj tréningy pre brankárov,“ dodal Ivan.